Časté otázky

Co je Venkov.info?
Komu je Venkov.info určen?
Jaká místa lze vložit na Venkov.info?
Jaká místa nelze vložit na Venkov.info?
Je to zadarmo?
Co jste zač?

Praktické otázky

Jak vložit nové místo?
Jak opravit chybnou informaci o daném místu?
Jaký je rozdíl mezi základní a rozšířenou registrací?
Jak si založit účet ke správě místa?
Musím sídlit na venkově?

Asertivní otázky

Jak to, že nevím o tom, že jsem ve vaší databázi?
Proč uvádíte mou fyzickou adresu jinak než já na svých webových stránkách?
Máte vůbec právo mě zařadit do své databáze?
Mohl byste mě laskavě ze své databáze vyřadit?

Všetečné otázky

Jak vás to napadlo?
Máte konkurenci?
Bude se projekt nějak vyvíjet?

Co je Venkov.info?

Technicky vzato obyčejný „telefonní seznam“ (až na to, že se v něm neuvádějí na prvním místě telefony, ale adresy). Oproti jiným seznamům má však jednu výhodu: informace jsou detailně roztříděné. Databáze má strukturu organizéru s jednotlivými přihrádkami, do kterých příchozí data zařazuje člověk.

Komu je Venkov.info určen?

Server je určen dvěma skupinám lidí. První skupinu tvoří drobní farmáří, řemeslníci, pěstitelé a živnostníci, kteří o sobě chtějí dát vědět. Nemusí to však být jen kvůli obchodu, může jít třeba o venkovské spolky nebo neziskové organizace.

Druhou skupinu tvoří všichni ti, kdo hledají informace o té první skupině. (Nemusí to být jen lidé z města, ale třeba sousedé z vedlejší vesnice.)

Jaká místa lze vložit na Venkov.info?

Na Venkov.info můžete vložit jakékoli místo, které spadá do některé ze dvanácti kategorií vyjmenovaných v barevném menu vlevo. Obecně máme zájem o všechny, kdo pracují se zvířaty, rostlinami, provozují řemeslo, nabízejí produkty nebo výrobky z vlastních surovin, pořádají akce. Dále můžete vložit jakékoli veřejně dostupné místo, o které se chcete podělit s ostatními (příklad: památný strom), pokud má ovšem své vlastní webové stránky (pokud je nemá, můžete si zaplatit rozšířenou registraci a stát se správcem tohoto místa v rámci Venkov.info).

Jaká místa nelze vložit na Venkov.info?

Žádná databáze nemůže obsahovat všechno. Proto někeré kolonky v naší databázi chybí, například automechanik. To však neznamená, že když se objeví zajímavý opravář traktorů, že pro něj kolonku nevytvořím (zemědělská technika k venkovu patří). Všechno je otevřené a databáze se neustále vyvíjí.

Je to zadarmo?

Ano, základní registrace je zadarmo, pokud máte vlastní webové stránky a uvádíte na nich i svou fyzickou adresu. Při základní registraci vás zařadím do maximálně tří kategorií a zanesu do databáze vaši webovou adresu, fyzickou adresu a vaše jméno tak, jak je na vašich webových stránkách najdu.

Kromě toho budeme nabízet i rozšířenou registraci (za 200,- Kč ročně), při které vlastní web mít nemusíte, získáte prezentaci na našem webu a všechno si spravujete zcela sami. (Viz též Jaký je rozdíl mezi základní a rozšířenou registrací?)

Pak je tu ještě možnost placené inzerce, jejíž cena se mění podle sezóny – viz ceník.

Co jste zač?

Venkov.info založil a provozuje:

Jakub Němeček (*1968), grafik, nakladatel a amatérský zahradník. Je autorem nápadu, vytvořil logo a grafiku webu.

Server naprogramoval a po technické stránce udržuje:

Ondřej Němeček (*1978), programátor a grafik. Je autorem programátorského řešení webu, vytvořil jeho „motor“. Jeho stránky jsou www.typografikon.cz

Zajímavostí je, že tito Němečkové nejsou nijak příbuzní.

Jak vložit nové místo?

Použijte tlačítko „Nejste tu?“ na horní liště, vyplňte formulář, který se vám otevře, a odešlete jej. Vaše informace mi přijde jako obyčejný mail (tj. neobjeví se ihned v databázi) a po zkontrolování údajů nové místo zanesu.

Jak opravit chybnou informaci o daném místu?

Pokud jste objevili místo, o kterém máme neaktuální nebo mylné informace, napište mi. Nejlépe, když kliknete na ikonu klíče v levém dolním rohu „bubliny“ daného místa a odešlete vzkaz přímo z formuláře, který se vám otevře.

Jaký je rozdíl mezi základní a rozšířenou registrací?

Základní (neplacená) registrace: zařazení do max. 3 kategorií současně, jméno, adresa, webová adresa. Tyto tři údaje jsou zároveň k zařazení NUTNÉ (přebírám pouze veřejně dostupné info).

Rozšířená (placená) registrace: možnost zařazení do libovolného počtu kategorií současně, jméno, adresa, webová adresa, 2× e-mail, 2× telefon, avatar (fotka nebo logo), GPS souřadnice, vlastní prezentace na Venkov.info (ve tvaru vasejmeno.venkov.info, s možností vkládat text a fotografie pro každou kategorii zvlášť). Celá prezentace je plně pod vaší správou, s přístupem přes heslo, a stojí 200,- Kč ročně (nejsem plátcem DPH, takže cena je konečná).

Jak si založit účet ke správě místa?

Správa konkrétního místa na mapě je možná jen pod rozšířenou (placenou) registrací. Pokud je místo, které chcete spravovat, již na mapě, najděte je, otevřete jeho „bublinu“ a klikněte na ikonu klíče v levém dolním rohu bubliny. Otevře se vám formulář, který vyplníte a odešlete. Další komunikace proběhne e-mailem.

Pokud místo na mapě vůbec není, použijte tlačítko „Nejste tu?“ na horní liště a při vyplňování formuláře nezapomeňte zaškrtnout možnost „Mám zájem o placenou verzi“.

Musím sídlit na venkově?

Ne. Akceptujeme například tradiční řemesla (kovář, švec, pekař) nebo prodejny (zemědělských a zahradnických potřeb) se sídlem ve městě.

Jak to, že nevím o tom, že jsem ve vaší databázi?

Zpravidla se snažím majitele nově zařazených míst uvědomit e-mailem, ale nedělám to příliš důsledně, protože na druhé straně nechci být považován za spammera. Vycházím z toho, že jsem jen takový trochu lepší webový robot (například jako ten od firmy Google). Tito roboti navštěvují, evidují a zpracovávají vaše stránky denně a také vám o tom neříkají. Za způsobené překvapení se vám nicméně omlouvám a z databáze vás na vaše přání kdykoli vyřadím.

Proč uvádíte mou fyzickou adresu jinak než já na svých webových stránkách?

Naše databáze využívá tzv. API serveru Mapy.cz (viz api.mapy.cz). Jinými slovy, využíváme knihovnu geografických adres a lokací, kterou nám Mapy.cz poskytují. Pokud nejsou Mapy.cz schopny vaši adresu najít, znamená to, že je adresa špatně (nebo je minimálně špatně podle Mapy.cz a na Venkov.info ji proto nelze zobrazit). V takovém případě jsem nucen adresu uvést ve znění, které Mapy.cz akceptují. Nejčastějším omylem živnostníka je ten, že neví, pod kterou větší obec patří jeho vesnice. Poměrně řídkou chybou je nesprávné číslo popisné, ale i tento omyl jsem už zaznamenal víc než jednou.

Máte vůbec právo mě zařadit do své databáze?

Z právního hlediska jsem se stal v okamžiku založení této databáze správcem určité kolekce osobních údajů. Na to se vztahuje paragraf 5 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, jehož pátý odstavec říká:

„(5) Provádí-li správce nebo zpracovatel zpracování osobních údajů za účelem nabízení obchodu nebo služeb subjektu údajů, lze pro tento účel použít jméno, příjmení a adresu subjektu údajů, pokud tyto údaje byly získány z veřejného seznamu nebo v souvislosti se svojí činností jakožto správce nebo zpracovatele. Správce nebo zpracovatel však nesmí uvedené údaje dále zpracovávat, pokud s tím subjekt údajů vyslovil nesouhlas. Nesouhlas se zpracováním je nutné vyjádřit písemně. Bez souhlasu subjektu údajů nelze k uvedeným údajům přiřazovat další osobní údaje.“

Z hlediska „selského rozumu“: zařazuji jen ty, kdo mají veřejně viditelné webové stránky (jinak bych je ani nenašel) a navíc na nich uvádějí svou fyzickou lokaci. Pokud je u vás obojí splněno a nechcete, aby se tyto informace šířily dál, jste trochu v situaci hospodského, který se diví, že mu do hospody začali chodit lidi. Za způsobené problémy se vám nicméně omlouvám a z databáze vás na vaše přání kdykoli vyřadím.

Mohl byste mě laskavě ze své databáze vyřadit?

Ano, samozřejmě. Pokud jste soukromá osoba, máte právo na ochranu osobních údajů a v tom případě platí příslušný zákon, viz předchozí otázka. Pokud jste právnická osoba, pak takové právo zřejmě nemáte, ale stejně vás na požádání kdykoli vyřadím. Napište mi prosím na info@venkov.info.

Jak vás to napadlo?

O prázdninách 2014 k nám na chalupu přijel kamarád a chtěl vědět, kde je nejbližší farma, kde by si koupil ručně vyrobený sýr. Zjistil jsem, že žádná celostátní databáze kozích farem neexistuje a začal jsem uvažovat, co všechno by se dalo do takové databáze zahrnout. Nakonec jsem se dostal až k pojmu venkova jako takového a zvolená doména byla volná.

Máte konkurenci?

Nejblíže záměru je server Firmy.cz, ale ten je na můj vkus příliš obrovský a neosobní; když jsem plánoval Venkov.info, ani jsem na něj nepomyslel. Velkým překvapením pro mě byl také server Prázdniny na venkově, který jsem objevil až cca půl roku po založení Venkova a jehož záměr je téměř stejný. Liší se však ve struktuře databáze, grafice i cenové politice.

Také některé z webů, které uvádím v odkazech, jsou Venkovu blízko, ale buďto mají jiné zaměření, nebo menší záběr.

Bude se projekt nějak vyvíjet?

Mám spoustu nápadů, jak jej zdokonalit, ale pracujeme jen ve dvou lidech a projekt nepobírá žádné dotace, takže nevím.